Acasa   Arhiva   Publicatii   Propune un site   Termeni si conditii
Publicatii

Stiri in ziarul Gazeta Sporturilor - joi 28 august 2014
din data:

Nouă ani au trecut de la ultima "dublă" din preliminariile unei cupe europene pe care Steaua a pierdut-o. Se întîmpla în 2005, cînd roş-albaştrii au fost învinşi de Rosenborg, scor 3-4 la general.  VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII! De atunci Steaua a bifat calificare după calificare, fie că a fost vorba de UEFA Champions League, fie de Europa League. ... citeste mai departe

Citeste   Deschide in pagina noua
Steaua a fost la cîteva minute de calificarea în grupele Ligii Campionilor, însă golul fabulos al lui Wanderson a trimis meciul în prelungiri.  Jucătorul intrat în minutul 85, iar peste doar 5 minute a prins un şut de zile mari, care s-a oprit în vinclul porţii lui Arlauskis, lituanianul neavînd reacţie. Şi Steaua a înscris în partida tur tot pe final de meci. Atunci, Chipciu a marcat în minutul 88 cu un şut la colţul lung. VEZI VIDEO GOLUL LUI WANDERSON! citeste mai departe

În minutul 119 Varela a scăpat singur spre poartă, iar Stoyanov l-a faultat, fiind eliminat. Cum bulgarii efectuaseră toate schimbările, în poartă a intrat un jucător.  Cel care s-a oferit să fie goalkeeper de ocazie a fost Cosmin Moţi! Fostul dinamovist a luat tricoul portarului de rezervă şi a intrat între buturi în ultimul minut, dar mai ales, la penalty-uri. Cosmin Moţi este a fost şi primul executant al bulgarilor. Fundaşul a înscris cu un şut bine plasat. ... citeste mai departe

Pe lîngă meciul Stelei cu Ludogoreţ, acum, liveSCORE pe GSP.RO, se mai joacă alte 4 partide extrem de interesante în play-off-ul Ligii Campionilor.  După 0-0 în tur, Arsenal trebuie să bată pentru a se califica în grupele competiţiei. Napoli tremură şi ea pentru calificare, avînd un meci foarte greu la Bilbao. În tur scorul a fost egal, 1-1. ... citeste mai departe

Eroul lui Ludogoreţ, Cosmin Moţi, a vorbit după partida cîştigată de echipa sa la penalty-uri, el fiind chiar portarul de ocazie al formaţiei sale.  Cu două penalty-uri apărate, fostului dinamovist nu-i vine să creadă de ceea ce a realizat. "Nu-mi vine să cred că am apărat două penalty-uri. După jocul de azi era păcat să ne calificăm. Încă nu îmi dau seama ce am realizat. Mă bucur că am reuşit să ne calificăm în Champions League. ... citeste mai departe

Steaua a pierdut la penalty-uri meciul retur din play-off-ul Ligii Campionilor cu Ludogoreţ. VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII! După 1-0 în tur, Steaua a început tare returul de pe "Vasil Levski", însă după doar 30 de minute roş-albaştrii s-au stins, iar Ludogoreţ a trecut la cîrma jocului.Pe durata celei de-a doua reprize, bulgarii au dominat meciul, iar în minutul 90, Wanderson a înscris superb cu un voleu din afara careului, fără nici o şansă pentru Arlauskis. ... citeste mai departe

Mijlocaşul Stelei, Adrian Popa, nici nu se gîndea că echipa sa mai putea rata calificarea în grupele UEFA Champions League după ce portarul bulgarilor a fost eliminat.  "Este numai vina noastră. Nici nu ne gîndeam că nu ne calificăm cu un jucător de cîmp în poartă. E mare păcat! Era o oportunitate bună să ne calificăm în grupele Ligii Campionilor. Nu e o tragedie, dar nu am reuşit să ne îndeplinim obiectivul", a spus Adi Popa la DolceSport. citeste mai departe

Astăzi s-au jucat 5 meciuri importante în returul play-off-ului Ligii Campionilor. Arsenal, Ludogoreţ, Leverkusen, Athletico Bilbao şi Malmo s-au calificat în grupele celei mai importante competiţii intercluburi. ... citeste mai departe

Steaua a pierdut la penalty-uri meciul retur din play-off-ul Ligii Campionilor cu Ludogoreţ şi a ratat calificarea în grupele celei mai importante competiţii intercluburi. VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII! După 1-0 în tur, Steaua a început tare returul de pe "Vasil Levski", însă după doar 30 de minute roş-albaştrii s-au stins, iar Ludogoreţ a trecut la cîrma jocului. ... citeste mai departe

Cel mai bun om al Stelei, Lucian Sînmărtean, e trist după ratarea calificării în grupele UEFA Champions League, însă speră ca echipa să se califice în primăvara Europa League.  "Sînt trist pentru că am pierdut chiar pe final. A fost o lipsă de concentrare. Nu ai voie să iei gol la o astfel de fază. Am întîlnit o echipă bună, care a pus presiune pe noi. Echipa care e pusă sub presiune mereu face greşeli. E trist pentru că am avut jocul în mînă. ... citeste mai departe

Costel Gâlcă a oferit primele explicaţii după înfrîngerea din faţa lui Ludogoreţ. Antrenorul Stelei l-a felicitat pe Cosmin Moţi pentru reuşita sa şi a spus de ce l-a introdus pe Tănase pe teren. "A fost o seară foarte neplăcută pentru noi. Credeam în victorie. Pur şi simplu, nu s-a putut rezolva după ocaziile pe care le-am avut. Timpul trecea şi uşor, uşor am venit cu echipa tot mai jos. Acum trebuie să ne refacem şi să ne gîndim la Europa League. ... citeste mai departe

Patronul celor de la Ludogoreţ, Kiril Domuschiev, e foarte mîndru că echipa sa s-a calificat în Liga Campionilor şi deja a anunţat că va investi o parte din bani pentru a cumpăra jucători.  Deşi s-a vehiculat că-l doreşte pe Lucian Sînmărtean, finanţatorul campioanei Bulgariei a anunţat că ţinta sa este Alexandru Chipciu, marcatorul Stelei din manşa tur. ... citeste mai departe

Steaua a pierdut calificarea în grupele Ligii Campionilor, după înfrîngerea de la penalty-uri din faţa lui Ludogoreţ. Portarul bulgarilor Stoianov, eliminat în finalul meciului, a vorbit despre reuşita echipei sale din această seară şi spune ce a gîndit în momentul eliminării. "A fost cel mai nebun meci din cariera mea, dar important e că am cîştigat. ... citeste mai departe

Claudiu Keşeru s-a văzut complet dezamăgit după eşecul Stelei de la Sofia şi spune că avea pregătită o execuţie specială la penalty-uri. "Încă îmi găsesc greu cuvintele, emoţiile încă sînt prezente, decepţia este mare. Maniera în care s-a jucat această partidă lasă un gust amar. Nu pot să explic exact ce sentimente am în aceste momente, sînt foarte puternice. Trebuie să ridicăm capul sus. E clar că în seara asta sîntem dezamăgiţi. ... citeste mai departe

Ajuns în Liga Campionilor cu Ludogoreţ, Hamza Younes se felicită că a ales să meargă în Bulgaria în detrimentul Stelei.  "Moţi a fost şi fundaş, şi portar, e clar că e omul meciului. Sîntem foarte fericiţi. Cred că e cel mai nebun meci din cariera mea. Nu l-am mai văzut niciodată pe Moţi în poartă, dar a apărat incredibil. Sîntem în grupele UEFA Champions League! Cînd am ales Ludogoreţ în detrimentul Stelei se pare că am făcut o alegere corectă. ... citeste mai departe

Demoralizaţi după ratarea incredibilă a calificării, jucătorii au fost chemaţi de galerie, care le-a cerut să se pună în genunchi. Fanii Stelei s-au enervat după ce mai mulţi jucători au plecat în timp ce ei îi aplaudau.  Nicolae Dică, Costel Gâlcă, Srgian Luchin, Lukasz Szukala, Nicolae Stanciu, Alin Toşca, Lucian Filip şi Nicandro Breveld au venit în faţa galeriei pentru a-şi cere scuze pentru ratarea calificării. ... citeste mai departe

România a fost învinsă în această seară cu 70-82 în ultimul meci al grupei preliminare F  de Letonia, la Sibiu. Dat fiind faptul că Bosnia a învins Islanda doar la 8 puncte diferenţă, iar Olanda a cîştigat categoric la 13 puncte distanţă în faţa Muntenegrului, naţionala noastră a ratat calificarea la Campionatul European de baschet din cauza coşaverajului negativ. ... citeste mai departe