Gimnastică artistică: Simone Biles a cucerit a 23-a medalie la Campionatele Mondiale - www.infoziare.ro

Americanca Simone Biles a cucerit aurul la sărituri şi a egalat recordul de 23 de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, sâmbătă, la Stuttgart. Cvadrupla campioană olimpică Simone Biles (22 ani) a ajuns la 17 titluri mondiale, ratând în finala la paralele (locul 5) şansa de a stabili un nou record de medalii mondiale. Americanca va evolua duminică în finalele de la sol şi bârnă şi va avea o nouă şansă de a-l depăşi pe belarusul Vitali Scerbo. Belgianca Nina Derwael (19 ani) s-a impus la paralele, păstrându-şi titlul cucerit anul trecut la Doha. Argintul a revenit britanicei Rebecca Downie, iar bronzul a fost obţinut de americanca Sunisa Lee. Filipinezul Carlos Edriel Yulo a câştigat aurul la sol, la un an după ce lua bronzul la Doha. Gimnastul de 19 ani i-a devansat în clasamentul final pe israelianul Artem Dolgopyat şi pe chinezul Xiao Ruoteng. Britanicul Max Whitlock, campionul olimpic en titre, a cucerit al treilea său titlu mondial consecutiv la cal cu mânere. Whitlock (26 ani), care are şi două medalii de argint la acest aparat (2013 şi 2018), a fost urmat de taiwanezul Chih Kai Lee şi de irlandezul Rhys McClenaghan. Titlul mondial la inele a fost câştigat de turcul Ibrahim Colak, în timp ce campionul olimpic Eleftherios Petrounias (Grecia) s-a clasat pe patru. Colak (24 ani) s-a impus în faţa italianului Marco Lodadio, în timp ce francezul Samir Ait Said a obţinut bronzul, prima sa medalie mondială, la trei ani după ce suferea o accidentare ce şoca lumea, o dublă fractură la piciorul stâng, la sărituri, în timpul JO 2016. Duminică, românul Marian Drăgulescu va evolua în finala de la sărituri. Rezultate: FEMININ paralele 1. Nina Derwael (Belgia) 15,233 puncte 2. Rebecca Downie (Marea Britanie) 15,000 3. Sunisa Lee (SUA) 14,800 sărituri 1. Simone Biles (SUA) 15,399 2. Jade Carey (SUA) 14,883 3. Elissa Downie (Marea Britanie) 14,816 MASCULIN cal cu mânere 1. Max Whitlock (Marea Britanie) 15,500 2. Chih Kai Lee (Taiwan) 15,433 3. Rhys McClenaghan (Irlanda) 15,400 sol 1. Carlos Edriel Yulo (Filipine) 15,300 2. Artem Dolgopyat (Israel) 15.200 3. Ruoteng Xiao (China) 14,933 inele 1. Ibrahim Colak (Turcia) 14,933 2. Marco Lodadio (Italia) 14,900 3. Samir Ait Said (Franţa) 14,800 AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu) [citeste]

Actualizata la: 13 oct 2019
Ziarul: AGERPRES

Gimnastică artistică: Americanca Simone Biles şi-a adjudecat a 24-a medalie la Campionatele Mondiale - 88% - AGERPRES
VIDEO Gimnastică artistică: Simone Biles a doborât recordul de medalii la Campionatele Mondiale - 75% - HotNews
Gimnastică artistică: Americanca Simone Biles, a 16-a medalie mondială de aur - 66% - AGERPRES
Gimnastică artistică: SUA, cu vedeta Simone Biles, aur în proba feminină pe echipe la Mondialele de la Doha - 52% - AGERPRES
Gimnastică - CM 2018: Simone Biles a câştigat titlul mondial la sol, a 14-a medalie de aur din carieră - 52% - AGERPRES
SIMONE BILES // Campioană cu imperfecțiuni » Simone Biles a câștigat o nouă medalie de aur, deși a greșit în finală! Recordurile impresionante pe care le-a doborât - 52% - Gazeta Sporturilor
VIDEO. Simone Biles a scris istorie. Record de medalii la Campionatele Mondiale - 51% - Stirile PRO TV
Gimnastică artistică: România, cu 12 sportivi la Campionatele Mondiale de la Doha - 48% - AGERPRES
Semne de revenire pentru gimnastica românească: medalie de aur la Campionatele Mondiale - 47% - Stiri pe surse
România a cucerit o medalie de aur şi una de argint la Campionatele Mondiale de MMA din Bahrain - 46% - AGERPRES
​CM Gimnastică: Simone Biles (SUA), campioană mondială la individual-compus pentru a cincea oară - 39% - HotNews
CM Gimnastică: Simone Biles, la spital nainte de startul calificărilor, din cauza unui calcul renal - 39% - HotNews
Gimnastică artistică: Americanca Biles, campioană mondială la individual compus; Denisa Golgotă, pe locul 17 - 39% - AGERPRES
CM Gimnastică: Simone Biles, campioană la individual-compus pentru a patra oară - Denisa Golgotă, locul 17 - 39% - HotNews