Scrimă: Ana-Maria Popescu a câştigat Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta

Scrimera română Ana-Maria Popescu a câştigat, duminică, Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta, după ce a învins-o în finală pe Young Mi Kang (Coreea de Sud), cu 15-7. Ana-Maria Popescu (ex-Brânză), campioană olimpică la Rio cu echipa de spadă a României, a trecut în primul tur de rusoaica Maria Obrazţova, cu 15-11, în turul secund a învins-o pe Katharine Holmes (SUA), cu 15-12, în optimi a dispus de franţuzoaica Auriane Mallo, cu 15-9, în sferturi a învins o altă americancă, pe Kelley Hurley, cu 14-13, pentru ca în semifinale să câştige cu 13-11 în faţa unei reprezentante a Coreei de Sud, Injeong Choi. Pe locul al treilea s-a clasat şi Coraline Vitalis (Franţa), alături de Choi. Amalia Tătăran a ocupat locul 54, Greta Vereş a terminat pe 70, Raluca Sbârcia pe 114, Adela Danciu pe 171, Maria Udrea pe 204, Mihaela Leonte pe 226, Claudia Naboiu pe 255. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu) [citeste]

Actualizata la: 11 mar 2019
Ziarul: AGERPRES

Scrimă: Ana Maria Popescu, medalie de aur la Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta - 91% - HotNews
Spadă: Ana Maria Popescu a câștigat medalia de aur la Grand Prix-ul de la Doha - 72% - HotNews
Ana-Maria Popescu a câștigat medalia de bronz la Grand Prix-ul de spadă de la Cali - 72% - Libertatea
Ana Maria Popescu a câştigat medalia de aur la scrimă la turneul Grand Prix din Qatar - 70% - Mediafax
Scrimera Ana-Maria Brânză Popescu a câștigat Grand Prix-ul de la Budapesta - 68% - Antena 3
Ana Maria Popescu, medalie de aur la Grand Prix-ul de spadă de la Doha - 65% - Antena 1
Medalie de aur pentru românca Ana Maria Popescu, la Grand Prixul de spadă de la Budapesta - 59% - Mediafax
Scrimă: Ana-Maria Popescu a câştigat Cupa Mondială de spadă de la Doha - 59% - AGERPRES
Scrimă: Ana-Maria Popescu a câştigat Cupa Mondială la spadă de la Tallinn - 59% - AGERPRES
Performanță remarcabilă. Ana Maria Popescu a câștigat medalia de argint la spadă la CM de scrimă! - 58% - Jurnalul National
Ana Maria Brânză Popescu a câștigat Grand Prix-ul de la Doha - 57% - Europa FM
Ana-Maria Popescu a câştigat proba de spadă de la Cupa Mondială de Scrimă. Cine au fost adversarele ei (FOTO) - 56% - B1 TV
Lacrimi de campioană » Ana Maria Popescu a câștigat Grand Prix-ul de la Doha și a izbucnit în plâns la festivitate - 54% - Gazeta Sporturilor
JO, scrimă: Ana Maria Popescu, în optimi la spadă - 52% - Stiri pe surse