Fotbal: Campionatul Franţei - Mbappe (PSG) a marcat patru goluri în 14 minute - www.infoziare.ro

Fotbal: Campionatul Franţei - Mbappe (PSG) a marcat patru goluri în 14 minute

Kylian Mbappe, noul star al fotbalului francez, a marcat patru goluri într-un interval de 14 minute, în cursul meciului câştigat de Paris Saint-Germain, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei Olympique Lyon, duminică seara, în cadrul etapei a 9-a din Ligue 1. PSG a deschis scorul în prima repriză, prin brazilianul Neymar, care a transformat o lovitură de la 11 m (min. 9). În repriza secundă a ieşit la rampă Mbappe, autorul a patru goluri, în minutele 61, 66, 69 şi 74. Graţie acestei performanţe, Paris Saint-Germain a înregistrat a noua sa victorie consecutivă în actuala ediţie de campionat, acesta fiind cel mai bun start de sezon din istoria campionatului francez. Vechiul record fusese stabilit de Olympique Lyon, care reuşise o serie de opt victorii consecutive în sezonul 1936-1937. Rezultate: Vineri Toulouse - OGC Nice 1-1 Au marcat: Dossevi (54), respectiv Srarfi (29). Sâmbătă Lille OSC - AS Saint-Etienne 3-1 Au marcat: Bamba (17, 46), Pepe (85), respectiv Cabella (26 - penalty). Amiens - Dijon 1-0 A marcat: Ghoddos (39). Nimes - Rennes 0-0 Angers - RC Strasbourg 2-2 Au marcat: Capelle (58), Thomas (90+3), respectiv Mothiba (2, 40). Guingamp - Montpellier 1-1 Au marcat: Benezet (64), respectiv Delort (30). Duminică Bordeaux - FC Nantes 3-0 Au marcat: Karamoh (5), Kamano (7, 42 - penalty). Olympique Marseille - Caen 2-0 Au marcat: Mitroglou (36), Thauvin (45). AS Monaco - Renens 1-2 Au marcat: Falcao (49), respectiv Da Silva (14), Ben Arfa (77). Paris Saint-Germain - Olympique Lyon 5-0 Au marcat: Neymar (9 - penalty), Kylian Mbappe (61, 66, 69, 74). În clasament conduce PSG, cu 27 puncte, urmată de Lille, 19 puncte, Marseille şi Montpellier, cu câte 16 puncte, Saint-Etienne, 15 puncte, etc. AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu) [citeste]

Actualizata la: 08 oct 2018
Ziarul: AGERPRES

Croația – Danemarca, la Campionatul Mondial de fotbal Rusia 2018: 1-1. Start uluitor de joc, cu două goluri în primele patru minute! - 54% - Libertatea
Campionatul de fotbal al Italiei 2018-2019, etapa a treia. Juve, probleme la Parma. Ronaldo, tot fără gol! Juniorul a marcat patru goluri! / VIDEO - 53% - Libertatea
Croația – Danemarca, la Campionatul Mondial de fotbal Rusia 2018: 1-1. Start uluitor de joc, cu două goluri în primele patru minute! S-a intrat în prelungiri - 53% - Libertatea
Croația – Danemarca, la Campionatul Mondial de fotbal Rusia 2018: 1-1. Start uluitor de joc, cu două goluri în primele patru minute! Meciul s-a ”stins” repede - 52% - Libertatea
Mbappe s-a dezlănţuit! Atacantul francez i-a bătut aproape singur pe cei de la Lyon. A obţinut un penalty şi a marcat patru goluri - 49% - Pro Sport
Campionatul de fotbal al Franței 2018-2019, etapa a 3-a. Tripleta Cavani-Neymar-Mbappe a lovit din nou. ”Tătă” a luat gol | VIDEO - 49% - Libertatea
Echipa națională de fotbal tineret a României - eliminată de la Campionatul European după goluri primite în ultimele minute - 45% - Profit.ro
Mbappe, 4 goluri în 13 minute pentru PSG - 43% - DC News
​Ligue 1: PSG, victorie fără drept de apel n fața lui Nimes, scor 3-0/ Kylian Mbappe a marcat două goluri - 40% - HotNews
Florinel Coman, reacție după ce a marcat 2 goluri în 2 minute în meciul cu Anglia - 37% - Realitatea TV
Selecționerul Franței U21, prima reacție după „șocul” cu tricolorii! „România a marcat opt goluri în două meciuri şi am reuşit să o ţinem” - 37% - Fanatik
Olăroiu a debutat cu dreptul în China. Jiangsu a marcat două goluri în trei minute | VIDEO - 36% - Libertatea
Brazilia, în marş spre Campionatul Mondial » Seleção, 3 goluri în 14 minute contra Rusiei - 36% - Gazeta Sporturilor